516 391 661

Brylanty - co warto wiedzieć

Brylanty - co warto wiedzieć

Wiele mówi się o brylantach, czy tez diamentach, ale czy wiemy jak je się ocenia i od czego zależy ich piękno i wartość ? zapraszamy do małego przewodnika !

Barwa diamentów
Zdecydowana większość wydobywanych diamentów posiada delikatne brązowe lub żółte zabarwienie. Z założenia im brylant bielszy, tym wyższa jest jego wartość. Wyjątek stanowią bardzo rzadkie diamenty o intensywnych kolorach zwanych barwami fantazyjnymi, m.in. niebieskie, różowe, zielone. Określenie: barwa fantazyjna, używane jest wyłącznie w stosunku do diamentów których barwa jest naturalna, nieosiągnięta drogą technologii sztucznego barwienia.

Wyróżnia się diamenty o barwach fantazyjnych, oraz diamenty o barwach typowych tzn. bezbarwnych po różne odcienie barwy żółtej, brązowej lub szarej. Pośród diamentów o barwach typowych, które oceniane są w skali od D do Z najrzadsze i najbardziej cenione są diamenty o barwie D, czyli całkowicie bezbarwne. Skala określająca stopień bezbarwności diamentów została ustalona przez GEMMOLOGICAL INSTITUTE OF AMERICA (GIA) i jest powszechnie stosowana. Różnice w typowych barwach diamentów są bardzo subtelne, dlatego stopień bezbarwności określa się w specjalnych warunkach oświetleniowych oraz porównując do wzorców. Ta skala nie określa diamentów o barwie fantazyjnej.

 

  • Barwa D i E – diamenty o tej barwie zalicza się do grupy diamentów bezbarwnych. Odcienie te są bardzo rzadko spotykane.
  • Barwa F i G to również rzadko spotykane odcienie. Barwa tych diamentów jest określana jako delikatna bieli lub czysta bieli.
  • Barwa H – jest najczęściej stosowana w jubilerstwie, określana jako biel. Diamenty te należą do grupy bliskich bezbarwnym.
  • Barwy I  i J są również często używane w wyrobach jubilerskich. Barwy te określa się jako stonowaną biel.
  • Barwy K i L są też określane jako stonowana biel, jednak barwa L podchodzi już pod żółty kolor.
  • Barwy M i N określane są jako lekko żółtawe.
  • Barwy O  i P należą już do barw żółtawych lub jasnożółtych.
  • Barwy Q i R zaliczają się do barw lekko żółtych.
  • Barwy S-Z to już barwy żółte.

 

Czystość diamentów
Nieodłączną cechą kamieni szlachetnych są mikroskopijne inkluzje, zwane też ,,wrostkami". Diamenty posiadają znamiona wewnętrzne (nazywane inkluzjami), jak również znamiona zewnętrzne (zwane skazami), które czynią każdy diament wyjątkowym i niepowtarzalnym. 
Oglądanie kamienia pod dziesięciokrotnym powiększeniem pozwala na określenie klasy czystości. Diament tym cenniejszy im mniej posiada inkluzji i skaz. Idealnie czyste brylanty są rzadkością. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te brylanty, których kryterium określające czystość mieści się w przedziale SI – małe inkluzje. Jeżeli czystość oznaczona jest jako SI lub wyższa, „wrostki” zazwyczaj nie są widoczne gołym okiem.

 

Wyróżnia się następujące stopnie czystości:
FL - (Flawless) - czysty, wolny zarówno od znamion wewnętrznych jak i zewnętrznych.

IF - (InternallyFlawless) - czysty, wolny od znamion wewnętrznych, w specjalistycznym badaniu wykazuje jedynie minimalne znamiona zewnętrzne.

VVS1, VVS2 - (VeryVery Small Inclusions) - bardzo, bardzo małe zanieczyszczenia (inkluzje) bardzo trudne do dostrzeżenia pod 10-krotnym powiększeniem.

VS1, VS2 - (Very Small Inclusions) - nieznaczne, drobne znamiona wewnętrzne, trudne do dostrzeżenia w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu.

SI1, SI2 - (Small Inclusions) - małe zanieczyszczenia w większości przypadków niewidoczne gołym okiem, natomiast zawsze dostrzegalne w badaniu przy 10-krotnym powiększeniu.
W Polsce są to najczęściej spotykane kamienie, polecane są klientom szukającym równowagi pomiędzy wartością estetyczną, a ceną.

I1, I2, I3 (Included 1, 2, 3. Zamiennie używa się też nazw P1, P2, P3) - brylanty o niskiej klasie czystości z zanieczyszczeniami widocznymi gołym okiem dla eksperta.
Polecane osobom, dla których cena jest ważniejsza niż wartość estetyczna lub dla tych, którzy za tą sama cenę chcą kupić większy diament. Diamenty o stopniu czystości poza I3 (lub P3) noszą nazwę odrzutów oraz uważa się, że są poza skalą czystości.

Masa diamentów
Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze diamentu jest jego masa, którą podaje się w karatach. Jeden karat (1 ct) to 0,2 grama. Karat dzielony jest na 100 punktów, czyli diament mający 50 punktów ważyć będzie 0,50 ct co odpowiada 0,1 grama. Prawidłowe wartości dla kamienia 1-karatowego o szlifie brylantowym okrągłym zakładają wymiary kamienia około 6,5 mm średnicy oraz 3,9 mm wysokości. Brylant pół karatowy (0,5 ct) powinien posiadać wymiary około: 5,2 mm średnicy oraz 3,1 mm wysokości.

 

Szlif diamentów
Diament zamienia się w brylant dzięki szlifowi brylantowemu. Powinien on wydobywać z kamienia jak najlepsze walory estetyczne i zapewniać korzystny efekt optyczny. Pełny, klasyczny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 57 „faset”: 33 w koronie i 24 w podstawie. Tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniałą brylancję. To zjawisko powstaje w wyniku całkowitego, wewnętrznego odbicia światła od wewnętrznych oraz zewnętrznych powierzchni (faset). Podczas oceny szlifu dokładnej analizie podlegają kształt, proporcje oraz wykończenie szlifu. Ocenia się je w skali: Doskonały (Excellent) Bardzo Dobry (Very Good), Dobry (Good), Zadowalający (Fair) i Słaby (Poor). Tylko precyzyjnie wykonany szlif może sprawić, by światło przenikające przez diament uwalniało jego wewnętrzny ogień.
Niestety na rynku pojawiają się także kamienie, które po oszlifowaniu zachowują jak największą masę surowego diamentu kosztem proporcji szlifu. Można je rozpoznać po grubych rondystach i małych taflach. Zasadniczo rozróżnia się trzy rodzaje szlifu: szlif idealny gdzie wszystkie proporcje są zachowane, szlif głęboki w przypadku którego pawilon, czyli dolna część kamienia, jest zbyt głęboki oraz szlif płytki gdy pawilon jest zbyt płytki.
W obydwu przypadkach diament wydaje się ciemny i zdecydowanie traci na urodzie. Zły szlif powoduje znaczny spadek wartości brylantu. Ocena szlifu jest najtrudniejszą częścią procesu wyceny kamienia. Jest także najważniejsza – to właśnie jakość szlifu w dużej mierze decyduje o tej szczególnej właściwości brylantu – jego blasku.
To właśnie blask jest dodatkową wartością diamentów. Jedynie najwięksi mistrzowie sztuki szlifierskiej potrafią wykonać szlif perfekcyjnie załamujący i odbijający promienie światła, które iskrzą się w brylancie niezwykłym ogniem. Wśród diamentów można wyróżnić kamienie o szlifie brylantowym okrągłym (czyli brylanty) oraz o kształtach fantazyjnych, takich jak: markiza, owal, gruszka, serce, princessa, asscher