516 391 661

Jak zmierzyć rozmiar domowym sposobem

Jak zmierzyć rozmiar domowym sposobem

Jeśli nie wiesz jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem to na pewno wizyta u jubilera jest najlepszym rozwiązaniem. Przyrządy miernicze takie jak obrączki miarowe czy trzpień miarowy dają absolutna gwarancję poprawnego pomiaru.
Jeśli nie jest Ci po drodze do salonu jubilerskiego, przygotowaliśmy mały poradnik jak zrobić to samemu w domowych warunkach.

Pamiętaj jednak że obwód palca może się zmieniać i to nawet nie w czasie lat ale nawet dni czy godzin. Od czego zależy ?
Od pory roku
a szczególnie od wzrostu temperatury latem kiedy bardzo często mamy odczynienia z niewielkim opuchnięciem palców i zwiększeniem ich obwodu. Mogą nie być do duże zmiany, ale należy zwrócić na to uwagę. Zakup nieco luźniejszego pierścionka w wakacje może spowodować iż w zimę będzie on już zbyt luźny.
Od wysiłku fizycznego oraz stresu
Intensywne ćwiczenia oraz stres powodują podwyższenie ciśnienia, w takiej sytuacji może wystąpić niewielka opuchlizna i zwiększenie obwodu palca. Odradzamy więc pomiarów zaraz po powrocie z siłowni lub w czasie podwyższonego poziomu stresu.
Od diety
Jeśli masz zamiar mierzyć rozmiar pierścionka to należy również pamiętać, że po posiłkach bogatych w tłuszcz i sól czy też po spożyciu alkoholu, palce mogą być również nieco spuchnięte. Także nie mierzymy nic po imprezach i obfitych ucztach.

 

Jak sprawdzić rozmiar palca domowym sposobem?

Aby sprawdzić rozmiar palca, musisz zmierzyć jego obwód w miejscu, w którym będzie znajdował się pierścionek – najlepiej zrobić to za pomocą paska papieru. Po tej czynności, mając obwód swojego palca, odczytaj z tabeli (którą umieściliśmy poniżej) rozmiar swojego palca. Poniżej zamieściliśmy prostą instrukcję krok po kroku jak sprawdzić rozmiar palca domowym sposobem. Zatem do dzieła! Nie zajmie Ci to dłużej niż 10 minut

Aby dowiedzieć się jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem potrzebne Ci będą jedynie:

 • kartka
 • nożyczki
 • długopis
 • linijka
 • tabela rozmiarów pierścionków (znajdziesz ją w dalszej części artykułu)

Aby zmierzyć rozmiar palca:

 1. Wytnij z kartki długi pasek o szerokości przypominającej szerokość pierścionka, który chciałabyś nosić.
 2. Zaznacz na pasku kreskę w miejscu, które będzie służyło jako początek pomiaru.
 3. Obwiń pasek wokół palca, którego rozmiar chcesz zmierzyć. Bardzo często,  zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, zdarza się, że sama kostka jest zdecydowanie grubsza niż palec u nasady. Musisz wziąć to pod uwagę podczas pomiarów, bo w przeciwnym wypadku kupiony pierścionek może nie przejść przez kostkę.
 4. Kartka w trakcie mierzenia powinna tylko lekko przylegać do palca. Na pewno nie powinna go obciskać, bo pomiar nie będzie miarodajny.
 5. Zaznacz na pasku kreskę w miejscu, gdzie zawinięty pasek zrównuje się z kreską, którą zaznaczyłaś wcześniej.
 6. Połóż pasek papieru na płaskiej powierzchni i zmierz odległość zaznaczonych przez Ciebie kresek na pasku. Jest to obwód Twojego palca.
 7. Odczytaj z poniższej tabeli rozmiarów pierścionków jaki masz rozmiar pierścionka na podstawie uzyskanego w trakcie mierzenia obwodu.

Podczas mierzenia rozmiaru palca pamiętaj o tym, że pierścionek powinien się lekko zaklinować na palcu, ale nie uciskać, bo będzie go trudno zdjąć.

Pamiętaj również, że kostka w palcu przed miejscem gdzie nosisz pierścionek potrafi być szersza niż palec.

Osobiście radzę zmierzyć rozmiar palca bardzo starannie. Najlepiej dokonać jest pomiaru co najmniej dwa lub więcej razy, żeby wyeliminować ewentualne błędy. Pamiętaj, że różnica między jednym rozmiarem a drugim to tylko 1mm (mierząc po obwodzie). Dlatego musisz być bardzo dokładna mierząc rozmiar palca.

Poniżej umieściłam bardzo potrzebny dodatek do artykułu: “Jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem” czyli TABELĘ ROZMIARÓW.

TABELA ROZMIARÓW

obwód palca (mm)

rozmiar pierścionka

46

6

47

7

48

8

49

9

50

10

51

11

52

12

53

13

54

14

55

15

56

16

57

17

58

18

59

19

60

20

61

21

62

22

63

23

64

24

65

25

66

26

67

27

68

28

69

29

70

30

 

Najczęstsze błędy przy domowych metodach.

Metoda ze sznureczkiem

Metoda ze sznureczkiem jest niemalże identyczna jak ta z kartką papieru, jednak zamiast papieru używa się sznureczka. Czemu nie polecam tej metody? Ponieważ sznureczek jest bardzo cienki i daleko mu do szerokości pierścionka. Mierzenie za pomocą sznureczka powoduje, że sznureczek za bardzo opina palec i pomiar obwodu palca nie oddaje rzeczywistych wymiarów.

Metoda z suwmiarką

Metoda pomiaru rozmiaru palca za pomocą suwmiarki nie jest przez nas rekomendowana. Dlaczego? Ponieważ palce nie mają idealnego kształtu koła. Mierząc palec w jednej płaszczyźnie może wyjść, że masz rozmiar 9. Mierząc ten sam palec w innej płaszczyźnie może wyjść, że masz rozmiar 13. Ponadto suwmiarką można mniej lub bardziej przycisnąć skórę przez co pomiar będzie niedokładny.

Poznaj całą ofertę